Belgitudes czyli Belgiem być

 • Warsztaty fotograficzne indywidualne i grupowe dla młodzieży i dorosłych
  Warsztaty fotograficzne indywidualne i grupowe dla młodzieży i dorosłych
 • Magia Dnia 2024
  Magia Dnia 2024
 • Julian Sojka - W ostatnim momencie
  Julian Sojka - W ostatnim momencie
 • MISTRZOWSKIE WARSZTATY – Zbigniew Wichłacz – Człowiek w przestrzeni miejskiej
  MISTRZOWSKIE WARSZTATY – Zbigniew Wichłacz – Człowiek w przestrzeni miejskiej

Artykuły

Belgitudes czyli Belgiem być

Zapraszamy na wernisaż wystawy "Belgitudes czyli Belgiem być" który odbędzie się 5 września o godzinie 18:30 w Galerii Fotografii im. Eugeniusza Hanemana w Łodzi przy ulicy Piotrkowskiej 102.

Autorzy: 

Vincent Verhaeren, Isabel Wets, Krzysztof Szczurek, Anna Robazynski, Françoise Remy, Gaby Rehm, Barbara Harsch, Pascal Ducourant

Belgitudes czyli Belgiem być  

W Belgii, kraju dziesięć razy mniejszym od Polski, koegzystują trzy wspólnoty językowe: flamandzka, francuska i niemiecka.  Od wielu pokoleń Belgia gości też inne społeczności, jak na przykład Włochów, Marokańczyków, Polaków, a także instytucje europejskie. 

Czy w całej tej kosmopolitycznej mieszance istnieje belgijski duch? Trudno przekładalny termin „belgitude" ma ambicję streścić w jednym słowie kwintesencję belgijskości. Ale pojęcie to pozostaje rozmyte. Bo czym właściwie jest ? Postawą czerpiącego garściami z życia bon vivanta ? Autoironiczną postawą? Umiejętnością kompromisu? Surrealizmem? Kompleksem małego kraju? Dziennikarka Elodie Blogie daje zarys odpowiedzi: „Belg jest bon vivantem, który potrafi się śmiać z siebie samego i z surrealistycznych sytuacji tak typowych dla jego osobliwego kraju. Jest nieco zakompleksiony, ale jego umiejętność znajdowania kompromisu jest mimo wszystko podziwiana poza granicami Belgii!"