Dla tych, których już nie ma. Hołd dla Bogdana Konopki

 • Warsztaty fotograficzne indywidualne i grupowe dla młodzieży i dorosłych
  Warsztaty fotograficzne indywidualne i grupowe dla młodzieży i dorosłych
 • Magia Dnia 2024
  Magia Dnia 2024
 • Julian Sojka - W ostatnim momencie
  Julian Sojka - W ostatnim momencie
 • MISTRZOWSKIE WARSZTATY – Zbigniew Wichłacz – Człowiek w przestrzeni miejskiej
  MISTRZOWSKIE WARSZTATY – Zbigniew Wichłacz – Człowiek w przestrzeni miejskiej

Artykuły

Dla tych, których już nie ma. Hołd dla Bogdana Konopki

 

Nasze przebudzenia, strzępy snów, nie całkiem jeszcze zatarte poczucie innego wymiaru istnienia, a już w zasięgu oka – niczym fotografia – jutrzenka widzialnego. Najtrudniej sfotografować to, czego nie ma. Ale co to znaczy „nie ma”? Czy, że czegoś nie ma w sensie fizycznym, czy też chodzi o to, że owo coś jest niewyrażalne?
(Bogdan Konopka, 2012)

W 2022 roku minęła 10 rocznica pierwszego pleneru fotograficznego, zorganizowanego przez Bogdana Konopkę w Beskidzie Niskim. Było to jedno z jego ulubionych miejsc w Polsce, do którego wielokrotnie powracał. Położony niedaleko miejsca z którego pochodził, jest niejako symbolem historii naszego kraju z ostatnich stuleci. Tutaj ścierały się wojska rosyjskie, austriackie, niemieckie i polskie podczas I i II wojny światowej. Tutaj żyli ze sobą po sąsiedzku Polacy, Ukraińcy, Łemkowie i Żydzi. Przez miedzę graniczyły ze sobą świątynie katolickie, cerkwie i synagogi. Tutaj komuniści w 1947 roku przeprowadzili czystkę etniczną, zwaną akcją „Wisła”, po której do dzisiaj, na terenie wielu przedwojennych miejscowości, nikt już nie zamieszkał.

Wyjątkowa była też grupa fotografów, która wzięła udział w tym plenerze – złożona z nieprzypadkowych osób, dla których Bogdan Konopka był ważny. Nie tylko jako jeden z najbardziej znanych w świecie polskich fotografów, ale także jako człowiek – nauczyciel, mentor, inspirator i przyjaciel.

Bogdan miał w sobie unikalną cechę przyciągania do siebie innych osób. Na początku uczniowie, z czasem wielu z nich stawało się jego przyjaciółmi. Plener 2012 był początkiem serii plenerów tej grupy, ale także, a może przede wszystkim, początkiem wielu ważnych osobistych i twórczych przygód.

W 2021 roku, 2 lata po śmierci Bogdana, postanowiliśmy spotkać się ponownie. W tym samym wyjątkowym miejscu. Po to, by wspomnieć tego artystę, tak ważnego dla wielu z nas, po to, by uczcić jego pamięć, ale także, by ponownie spojrzeć na Beskid Niski. By używając naszej 10 lat starszej, innej wrażliwości i 10 lat lepszych (oby!) umiejętności, przypomnieć nieobecnych mieszkańców i te tereny, które tak istotnie, ale też zanikająco, mówią o historii naszego kraju.

Artyści: Bogdan Konopka, Anita Andrzejewska, Joanna Chmielewska, Maja Herman, Anne Lepont, Dorota Mościbrodzka, Izabela Nowak, Marcela Paniak, Ada Soczewińska, Alex Dayet, Maciej Herman, Jamie Howard, Szymon Michna, Robert Wiwatowski, Paweł Żak

Kurator: Maciej Herman

___

Oprowadzenie kuratorskie odbędzie się 18.06.2023, 17:00.