„Naturalne skarby Grupy Wyszehradzkiej”

 • 1%
  1%
 • Warsztaty fotograficzne indywidualne i grupowe dla młodzieży i dorosłych
  Warsztaty fotograficzne indywidualne i grupowe dla młodzieży i dorosłych
 • Alexander Kharvat
  Alexander Kharvat
 • Witold Molenda-Mikroflora
  Witold Molenda-Mikroflora
 • Wystawa weekendowa - Maciej Stanik „Ukraina w ogniu – Gdzie jesteś cywilizowany świecie?”
  Wystawa weekendowa - Maciej Stanik „Ukraina w ogniu – Gdzie jesteś cywilizowany świecie?”
 • 70-lecie ŁTF
  70-lecie ŁTF

Artykuły

„Naturalne skarby Grupy Wyszehradzkiej”

ŁÓDZKIE TOWARZYSTWO FOTOGRAFICZNE

AMBASADA WĘGIER W WARSZAWIE

MINISTERSTWO SPRAW ZAGRANICZNYCH I HANDLU WĘGIER

INSTYTUT LISZTA - WĘGIERSKIE CENTRUM KULTURY WARSZAWA

 

Serdecznie zapraszają na wystawę fotografii „Naturalne skarby Grupy Wyszehradzkiej”,
do Galerii Fotografii im. Eugeniusza Hanemana, Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego w Łodzi, ul. Piotrkowska 102,
wystawę można w terminie, od 30 listopada do 12 grudnia 2021 r.
Wernisaż wystawy dnia 30 listopada o godzinie 18:30.

Autorzy zdjęć:

Związek Polskich Fotografów Przyrody
Miron Bogacki, Adam Buszko, Tomasz Fijołek, Katarzyna Gubrynowicz, Przemysław Jośko,
Małgorzata Książkiewicz, Łukasz Koba, Michał Kość, Marcin Lenart, Michał Ludwiczak,
Maciej Pietrzak, Dariusz Przybyła, Zygmunt Urzędnik

Czeski Klub Fotografów Przyrody
J.Zumr st., Milan Slavinger, Jaroslav Pešat, Jan Kopecký, Michal Hrnčíř,
Antonín Havlát, Pavel Hanibal, Petr Chotěbor

Stowarzyszenie Węgierskich Fotografów Przyrody
Barbalics Nándor, Dr Nagy Edit, Kalotas Zsolt, Takács Gábor, Molnár Péter,
Nagy Katalin, Násfay Béla, Mészáros László, Potyó Imre, Násfay Krisztina, Ladányi Tamás,
Máté Bence, Daróczi Csaba, Zsila Sándor

Słowackie Stowarzyszenie Fotografów Przyrody
Ivan Godál, Jakub Mrocek, Ladislav Dzivjak, Jakub Mrocek, Michal Stoklasa, Vladimír Vician,
Marián Jamrich, Dominik Kalata, Vladimír Michalec, František Hromada, Dušan Majerník,
Vladimír Michalec, Peter Fodor


Grupa Wyszehradzka V4 (Węgry, Słowacja, Czechy, Polska) to 30-letni sojusz regionalny w Europie Środkowej, a także region geograficzny o bogatym dziedzictwie kulturowym i spektakularnych skarbach przyrody. Kraje V4 współpracują, aby realizować wspólne interesy w Unii Europejskiej, wspierać stabilność w swoim sąsiedztwie i promować region na świecie. Zgodnie z mottem „Ładowanie Europy”, węgierska prezydencja w Grupie Wyszehradzkiej w latach 2021/2022 ma na celu wsparcie po pandemii ponownego wzrostu gospodarczego w regionie, z silnym naciskiem na zrównoważony rozwój, politykę klimatyczną i zieloną transformację gospodarczą. W tym duchu ta wystawa rzuca światło na piękno przyrody w regionie V4, które staramy się zachować dla przyszłych pokoleń.

Pokazanie naturalnego piękna czterech krajów na 60 zdjęciach jest zadaniem prawie niewykonalnym. Ale teraz, na prośbę węgierskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Handlu, wyzwanie podjęli najlepsi fotografowie przyrody z 4 krajów.
O zorganizowanie i koordynację projektu Ministerstwo zwróciło się do węgierskiego naturArt, Stowarzyszenia Węgierskich Fotografów Przyrody. W selekcję i udostępnianie zdjęć zaangażowane były największe stowarzyszenia fotografów przyrody w krajach Grupy Wyszehradzkiej.

Fotografia przyrodnicza to wspaniałe przeżycie. Aby uchwycić najpiękniejsze momenty natury, fotografowie muszą znać wszystkie cechy zwierząt, roślin lub krajobrazów, ich zachowanie i zmiany warunków oświetleniowych. Muszą niemal zjednoczyć się z otoczeniem, bo tylko wtedy mogą robić dobre zdjęcia bez zakłócania przyrody. Dla wielu z nich zrobienie zdjęcia jest drugorzędne, najważniejsze jest przebywanie na świeżym powietrzu jako część natury i doświadczanie wspaniałych wrażeń, które może mieć tylko spacerowicz.
Wielu członków czterech stowarzyszeń fotografów przyrody zyskało światową sławę jako fotografowie przyrody.

naturArt- Stowarzyszenie Węgierskich Fotografów Przyrody - WĘGRY
Założyliśmy tę organizację w 1989 roku, aby promować etyczną fotografię przyrodniczą na Węgrzech. Jest organizatorem corocznego konkursu „Fotograf Przyrody Roku”, który stał się największym konkursem fotografii przyrodniczej w regionie. naturArt wprowadził kilka światowych nowości, w tym ocenianie na żywo w Internecie. 80 jej członków odniosło sukcesy w najważniejszych światowych konkursach fotografii przyrodniczej, a wśród nich są światowej sławy fotografowie przyrody, tacy jak Bence Máté, Csaba Daróczi, Imre Potyó, István Kerekes, Orsolya Haarberg, Milan Radisics.
www.naturart.hu

 

Słowackie Stowarzyszenie Fotografów Przyrody, - SŁOWACJA
Stowarzyszenie zostało założone w 2005 roku. Obecnie mamy 52 członków. Misją naszego stowarzyszenia jest podnoszenie społecznego i artystycznego poziomu fotografii przyrodniczej na Słowacji, wspieranie i popularyzacja ochrony przyrody. Członkowie stowarzyszenia są posiadaczami znaczących nagród w kraju i za granicą. Wielu z nich prowadzi działalność wydawniczą w słowackich i zagranicznych magazynach, profesjonalnych monografiach i publikacjach. Słowacja ma jeszcze wiele ciekawych i dzikich obszarów, na których można spotkać rzadkie gatunki zwierząt. Nasz kraj jest również bardzo różnorodny, mimo niewielkich rozmiarów, można więc znaleźć wysokie góry i podmokłe niziny, stare puszcze, a także dzikie rzeki. Mamy nadzieję, że nasze zdjęcia, które mogą uchwycić tylko ułamek jej piękna, pomogą zachować dzikie oblicze Słowacji.
Najbardziej znani członkowie: Miroslav Zumrík, Peter Fodor, Jakub Mrocek, Dominik Kalata, Stanislav Harvančík, Ivan Godál
www.wildlifephoto.sk

„Klub fotografů přírody“ (KFP) - Klub Fotografa Przyrody - REPUBLIKA CZESKA
Klub powstał w 1990 roku w ramach Czesko-Morawskiego Związku Łowieckiego (ČMMJ) i obecnie liczy 25 członków. Ideą założycielską KFP jest zgromadzenie w klubie zaawansowanych narodowych fotografów dzikiej przyrody, którzy następnie przedstawią publiczności „Polowanie bez broni” nie tylko na poziomie krajowym, ale i międzynarodowym. Rocznie wydajemy popularny kalendarz dla publiczności, trwający kilkadziesiąt lat z rzędu w wielu tysiącach egzemplarzy, kilka razy w roku organizujemy wystawy fotograficzne, a także wydajemy książki, druki, artykuły promocyjne. Nasi najbardziej znani członkowie: Sláva Štochl, Jan Rys, Eduard Studnička, Ján Dubeň, Miroslav Kratochvíl, Miro Zumrík, Rostislav Stach, Antonín Říha, Jaromír Zumr.
www.klubfotografu.cz


Polskie Stowarzyszenie Fotografów Przyrody - POLSKA
Związek Polskich Fotografów Przyrody (ZPFP) to najstarsze i największe z polskich stowarzyszeń zrzeszających fotografów przyrody. Założona w 1995 roku przez 21 członków założycieli, obecnie skupia około 500 osób z całego kraju, działających łącznie w 13 regionach. Stowarzyszenie Polskich Fotografów Przyrody stawia sobie za cel propagowanie i podnoszenie standardu fotografii przyrodniczej oraz prezentowanie polskich osiągnięć w tej dziedzinie na arenie międzynarodowej. Ponadto dokłada wszelkich starań, aby popularyzować wiedzę o przyrodzie i ekologii oraz bierze czynny udział w ochronie polskiej przyrody poprzez propagowanie zasad etycznych, których należy przestrzegać przy fotografowaniu roślin i zwierząt, m.in. w Kodeksie Etycznym ZPFP. Współpracujemy z Parkami Narodowymi, organizujemy plenery, wystawy, konkursy, różnego rodzaju imprezy, w tym coroczny międzynarodowy festiwal fotografii przyrodniczej „Wizje Natury”. Znani członkowie ZPFP: Artur Tabor (zmarł tragicznie w 2010 roku), Katarzyna Gubrynowicz, Joanna Antosik-Żołądek, Mateusz Piesiak, Adam Ławnik, Janusz Wojcieszak, Karol Woźniakowski, Wiesław Lipiec, Agnieszka i Włodek Bilińscy, Cezary Korkosz, Grzegorz Lewandowski.
https://zpfp.pl/

Wystawa przeznaczona jest przede wszystkim dla tych, którzy nigdy nie byli w Europie Środkowej. Ale mamy również nadzieję, że ta wystawa wniesie coś nowego dla tych, którzy mieszkają w jednym z tych czterech krajów i są na drodze do odkrywania piękna tego obszaru, o którym nie wiedzieli.
Z niecierpliwością czekamy na powitanie Państwa w cudownych krajobrazach krajów wyszehradzkich!