70 zdjęć, 70 prac, 70 autorów . ŁTF i przyjaciele

 • 1%
  1%
 • 51
  51
 • SŁAWOMIR GRZANEK „ADHUC VITA”
  SŁAWOMIR GRZANEK „ADHUC VITA”
 • 70-lecie ŁTF
  70-lecie ŁTF

Artykuły

70 zdjęć, 70 prac, 70 autorów . ŁTF i przyjaciele

Marzec 2020 odwrócił cały świat do góry nogami (delikatnie rzecz ujmując). Mimo tych wszystkich obostrzeń, zakazów, ograniczeń, staramy się „robić swoje”. Tak też jest w tym przypadku. Nie możemy zaprosić Państwa do naszej Galerii Fotografii, tak więc Galeria przychodzi do Was.
Wystawa "70 zdjęć, 70 prac, 70 autorów. ŁTF i przyjaciele" jest kolejną wystawą towarzyszącą obchodom 70-lecia ŁTF-u.

Serdecznie zapraszamy na kolejną wystawę, tym razem wirtualną, na platformie YouTube ŁTF
w dniu 20 grudnia 2020 r. o godz. 18:30.

Link do wydarzenia 

https://youtu.be/IrqhpqwMKhM

Autorzy:

Adam Adamski, Janusz Andryjańczyk, Joanna Antosik-Żołądek, Mirosław Araszewski, Anna Aulak, Leokadia Bartoszko, Adriana Bogdanowska, Jan Brdej, Tomasz Buczko, Antoni Buraczewski, Jacek Bzdurski, Ryszard Cabała, Maciej Cichosz, Bogusław Czarnecki, Barbara Czernilewska, Piotr Dębiński, Darek Dudziak, Jerzy Grzesiak, Kenichi Hajima, Zbigniew Hejduk, Jacek Jerominko, Andrzej Kacperek, Ewa Kacperek, Tohru Katayama, Minae Kawada, Takatsuka Koichi, Beata Kowalczyk, Krzysztof Kuhn, Magdalena Kumor, Dorota Kunecka, Krzysztof anin Kuzko, Kazimierz Laskowicz, Tymoteusz Lekler, Tomasz Lenarczyk, Michał Ludwiczak, Małgorzata Markuszewska, Andrzej Miśkiewicz, Yagi Miyoko, Tokuichiro Morihara, Nariaki Naito, Andrzej Protasiuk, Sławomir Róg, Jolanta Ryszka, Jolanta Sawiuk, Wiktor Sawiuk, Tomasz Seidler, Susumu Shinya, Elżbieta Skibicka, Sebastian Sołtyszewski, Zdzisław Sowiński, Agata Stachura-Ścieszko, Renata Stadnik, Michał Stanecki, Marek Stoliński, Marek Sykuła, Małgorzata Szafrańska-Kuhn, Piotr Szczegłów, Jacek Szewczyk, Stanisław Ścieszko, Jolanta Świerczewska, Marek Trzeciak, Katarzyna Turkowska, Anna Ulacha, Izabela Urbaniak, Bogumił Specht, Krzysztof Wandelt, Zbigniew Wichłacz, Małgorzata Wojciechowska, Piotr Wypych, Natalia Zdziebczyńska, Lidia Zysiak.

Wystawa zrealizowana w ramach zadania: "Wspieranie twórczości amatorskiej - „Senior. Pozytyw. Negatyw” - cykl wystaw i warsztatów fotograficznych",  dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi.

Fotograficzne przyjaźnie

Jubileusz 70-lecia Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego przypadł wprawdzie w 2019 roku, ale związane z nim wydarzenia odbywają się po dziś dzień. Jednym z nich są prezentacje z cyklu „70 na 70”, do udziału w których zapraszani są członkowie stowarzyszenia, ale też osoby w różny sposób z nim związane, amatorzy i zawodowcy, społecznicy i dziennikarze życzliwi fotograficznemu medium. Kolejną okazją do takiego postjubileuszowego spotkania jest wystawa „ŁTF i Przyjaciele”, eksponująca zdjęcia członków innych fotograficznych zrzeszeń, takich jak Związek Polskich Artystów Fotografików, Stowarzyszenie na rzecz rozwoju fotografii humanistycznej FOTO HUMANUM czy Związek Polskich Fotografów Przyrody, ale także zaprzyjaźnionych z ŁTF Japończyków z pokrewnego stowarzyszenia APA w Japonii. Wystawa jest więc z jednej strony interesującym przeglądem współczesnej fotografii – wśród 71 prac są bardzo różnorodne pod względem tematu i warsztatu zdjęcia, od ujęć reportażowych i rodzajowych przez miejskie impresje, widoki natury, portrety ludzi i zwierząt, po kompozycje abstrakcyjne – ale przede wszystkim podkreśla lokalne i ponadlokalne znaczenie i oddziaływanie ŁTF, które inspiruje i integruje środowisko fotograficzne poprzez wspólne inicjatywy, takie jak wystawy, warsztaty, plenery, otwarte konkursy.

Potwierdza to autor jednego z prezentowanych zdjęć, Michał Ludwiczak – prezes łódzkiego oddziału ZPFP, którego członkowie często korzystają z gościnnej dla fotograficznych inicjatyw siedziby ŁTF, czyli Galerii im. Eugeniusza Hanemana przy ulicy Piotrkowskiej 102. – Nie mamy własnej przestrzeni wystawienniczej, dlatego tu odbywają się nasze doroczne ekspozycje, nasi członkowie często biorą udział w wystawach zbiorowych organizowanych przez ŁTF, spotykamy się na plenerach poza Łodzią – opowiada Michał Ludwiczak. – Ale tym, co nas przede wszystkim łączy jest pasja fotografowania przekładająca się na kontakty towarzyskie. W moim odczuciu nasze środowisko bardzo się lubi, czego dowodem jest ta wspólna prezentacja w której bierze udział 15 fotografów przyrody. Podobne odczucia ma Tymoteusz Lekler, łódzki artysta zajmujący się m.in. fotografią, członek ZPAF, od lat juror w konkursie ŁTF „Fotografia miesiąca”: Jestem związany z Towarzystwem od około 30 lat, miałem tu kilka wystaw indywidualnych, bardzo sobie cenię dobrą energię tego miejsca, miłe kontakty towarzyskie ale wiele satysfakcji daje mi też jurorowanie konkursu „Fotografia miesiąca”, dzięki któremu wielu łodzian zajęło się zawodowo fotografią – podkreśla.

Przyjaźnić się z ŁTF można również z wolnej stopy, na co dowodem jest udział w tym projekcie łódzkiej dziennikarki TVP3 Łódź, Agaty Stachury-Ścieszko i jej męża, operatora Stanisława Ścieszko, którzy od lat dokumentują wszystkie wydarzenia odbywające się w Galerii przy Piotrkowskiej 102. – Fotografia nieustannie przewija się przez moje życie, miałam z niej zajęcia z Eugeniuszem Hanemanem podczas studiów na Wydziale Produkcji PWSFTviT, zajmowali się nią mój mąż i teść. W siedzibie ŁTF ciągłe nagrywam jakąś wystawę, niektóre projekty sama inicjuję z racji licznych kontaktów, ale zazwyczaj jest tak, że przychodzę tu towarzysko a wynika z tego jakaś zawodowa sytuacja, często bywa też odwrotnie – wspomina Agata Stachura-Ścieszko. Jej zdjęcie jest zresztą ciekawym komentarzem do bezustannej potrzeby kadrowania ludzi i sytuacji, wpisanej chyba w nasze życie.

Znaczenie i oddziaływanie ŁTF na lokalne środowisko jest bezsporne, warto jednak przypomnieć o międzynarodowych kontaktach, polegających na wymianach wystaw i projektach promujących polską fotografię w świecie a światową w Łodzi. Potwierdzeniem tego jest udział w tej prezentacji artystów z Japonii, współpracujących z ŁTF poprzez stowarzyszenie APA. Warto zwrócić uwagę na specyficzny klimat ich zdjęć, z tak charakterystyczną dla japońskiej kultury szlachetną prostotą w syntetyzowaniu kompozycji i monochromatycznej kolorystyce, w myśl zasady, że mniej znaczy więcej. Owo dążenie aby poprzez minimalizm środków pokazać maksimum treści odnajdziemy w wielu pracach Polaków – to znak globalizowania się fotografii, twórczego przenikania tradycji i wzajemnego inspirowania się o twórczych eksperymentów. Sprzyjający grunt dla takich procesów kreacji stwarza od ponad 70 lat Łódzkie Towarzystwo Fotograficzne, łącząc pasjonatów i przyjaciół szeroko rozumianej FOTOGRAFII.

Monika Nowakowska