„IMAGINIS” Dobrawa Rutkowska

 • Warsztaty fotograficzne indywidualne i grupowe dla młodzieży i dorosłych
  Warsztaty fotograficzne indywidualne i grupowe dla młodzieży i dorosłych
 • Magia Dnia 2024
  Magia Dnia 2024
 • Julian Sojka - W ostatnim momencie
  Julian Sojka - W ostatnim momencie
 • MISTRZOWSKIE WARSZTATY – Zbigniew Wichłacz – Człowiek w przestrzeni miejskiej
  MISTRZOWSKIE WARSZTATY – Zbigniew Wichłacz – Człowiek w przestrzeni miejskiej

Artykuły

„IMAGINIS” Dobrawa Rutkowska

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

26.08.2014 – 12.09.2014

ŁÓDZKIE TOWARZYSTWO FOTOGRAFICZNE

zaprasza na wernisaż wystawy fotografii

Dobrawy Rutkowskiej

„IMAGINIS”

30 sierpnia 2014 r. o godzinie 18.00

Galeria Fotografii im. Eugeniusza Hanemana, Łódź, ul. Piotrkowska 102

“IMAGINIS” często definiowane są jako nieświadome wyobrażenia. Przedstawiają nie tyle obrazy, co raczej nabyte wzorce wyobrażeniowe, przez które postrzegamy drugiego człowieka i otaczający świat. Nie są jednak realnym odbiciem rzeczywistości, tylko wykreowanym przez naszą psychikę obrazem. Nie należy ich zatem odbierać jako obiektywnego odzwierciedlenia świata. Podobnie dzieła Dobrawy Rutkowskiej dostarczają wielu interpretacji w postrzeganiu. Dla każdego odbiorcy będą miały własny, indywidualny charakter. Aparat fotograficzny pełnił rolę medium, dzięki któremu autorka mogła uwiecznić swoje fantazje i wyobrażenia na zdjęciach. Przedstawiając nam ludzi uwiecznionych w eterycznych, czarno-białych kadrach, Dobrawa przybliża swoje IMAGINIS otaczającej rzeczywistości.

Tekst: dr Marta Melka-Roszczyk

Dobrawa Rutkowska urodziła się w Gostyninie. Jest absolwentką filologii germańskiej oraz lingwistyki. Wykształcenie zdobywała na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Duisburg-Essen oraz Uniwersytecie Łódzkim. Od 2006 roku z sukcesami zajmuje się fotografią artystyczną. W 2011 r. wstąpiła do Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego. Zdobyła wiele nagród w konkursach fotograficznych, m.in.: I nagrodę w 15-tej edycji konkursu fotograficznego "Oblicza Łodzi" w kategorii reportaż oraz III miejsce w 5-tej edycji konkursu „Potęga Łodzi”. Przed “Imaginis” jej fotografie można było zobaczyć m.in. na wystawach "Dyptyki" (luty 2012 r.) „Portret” (listopad 2013 r.) oraz na wielu wystawach zbiorowych.

Autorka szuka inspiracji do zdjęć w świecie swoich pasji, jakimi są muzyka, Łódź oraz otaczający ją ludzie i miejsca. W swoich pracach odrzuca stereotypowy odbiór rzeczywistości. Odkrywa i przybliża inną stronę otoczenia, ukazuje własną wizję świata i zabiera odbiorcę w tajemniczą, czasem mroczną, podróż do swoich fantazji i wyobrażeń. Sceny życia codziennego, widziane oczami Dobrawy zmuszają do rozmaitych, najdziwniejszych interpretacji.

Portfolio autorki: www.dobrawarutkowska.pl

Czytany 3680 razy