Łódzkie Towarzystwo Fotograficzne
zapraszamy na pokaz slajdów
Agnieszki Tobiasz (Ines Agnes)
Good Morning Wietnam!
W poniedziałek 14 kwietnia 2025 r. godz. 18.30
Galeria Fotografii im. Eugeniusza Hanemana
Łódź, ul. Piotrkowska 102
Podróżniczka, miłośniczka szwendania się po świecie, podczas swoich wypraw dociera do miejsc gdzie "diabeł mówi dobranoc". Swoje relacje uzupełnia zdjęciami, fotografia to jej kolejna pasja. W jej pracach wyczuwa się wrażliwość artystki zafascynowanej niewyczerpaną różnorodnością form krajobrazu. Możemy tu również odnaleźć głębsze pokłady refleksji nad odmiennością kulturową, historią i przemijaniem. Występując pod pseudonimem Ines Agnes prowadzi witrynę "Podróże dalekie i bliskie". Jest też współzałożycielką grupy urbexowej, należy do Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego, łódzkiej grupy Foto Humanum, Łódzki Hyde Park i wielu innych. Wielokrotnie wyróżniana za zdjęcia publikowane w międzynarodowych grupach fotograficznych.
Good morning Vietnam!. Przez miesiąc podróż nieoczywista Agnieszki, przez trzy pory roku.
Wędrując po całej wietnamskiej długości w stożkowym kapeluszu, od rajskiej plaży i tropikalnej wyspy z palmami, przez zamki , pałace i mauzoleum, pola herbaciane i ryżowe. Z wizytą w domach mniejszości etnicznych, zajadając się zupą pho, na herbacie, kawie i lokalnych trunkach. Wietnam to oczywiście gwarny Sajgon, sajgonki i... sajgon na drogach ale również zachwycające świątynie, bogata kultura, fascynujący język, uśmiechnięci Wietnamczycy oraz zapierające dech w piersiach krajobrazy
Łódzkie Towarzystwo Fotograficzne
zapraszamy na wystawę fotografii
Artura Jastrzębskiego
pt. Projekt „Osiedle Z” – sztuka patrzenia
15 kwietnia 2025 r., o godz. 18.30
Galeria Fotografii im. Eugeniusza Hanemana, Łódź, ul. Piotrkowska 102
Wystawa czynna do 28 kwietnia 2025 r.
Projekt „Osiedle Z” – sztuka patrzenia
„Na co Pan patrzy? Przecież tam niczego nie ma.”
A jednak coś tam jest. Artur Jastrzębski, w swoim cyklu fotografii, zabiera nas w podróż do świata, który na co dzień mijamy obojętnie, zajęci codziennymi sprawami. Jego fotografie, wykonane na jednym z tyskich osiedli, otwierają przed nami drzwi do innego spojrzenia – pełnego uważności, refleksji i ciekawości.
Każdy z nas, pochłonięty szybkim tempem życia, traci zdolność dostrzegania otoczenia w jego pełnej złożoności. To, co zwykłe, wydaje się niewidoczne, a piękno – niedostrzegalne. Jastrzębski pokazuje, że prawdziwa magia nie wymaga egzotycznych krajobrazów ani spektakularnych widoków. Jest obok nas – wystarczy nauczyć się patrzeć.
Fotografie z „Osiedla Z” to kadry pełne prostoty, która inspiruje. Ich oszczędna forma nie tylko podkreśla niezwykłość codziennych miejsc, ale także tworzy przestrzeń do osobistych interpretacji i emocji. To nie obrazy, które narzucają swoją opowieść – to raczej delikatne wskazówki, zapraszające widza do dialogu z tym, co widzi.
Projekt nie kończy się jednak na samej wystawie. To także subtelne wezwanie do zmiany perspektywy w życiu codziennym. Czy potrafisz dostrzec niezwykłość tam, gdzie wcześniej widziałeś tylko rutynę? Czy umiesz zatrzymać się, spojrzeć głębiej i odnaleźć piękno w pozornie banalnych miejscach?
Zapraszam na wystawę „Osiedle Z” – wyjątkową podróż przez przestrzenie, które znamy, ale których być może nigdy wcześniej naprawdę nie widzieliśmy. Być może wyjdziesz z niej zainspirowany, gotowy spojrzeć na swój świat w zupełnie nowy sposób. Sztuka patrzenia to umiejętność, którą każdy z nas może odkryć – wystarczy odważyć się zacząć.
Artur Jastrzębski
Artysta Fotograf Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej-Stowarzyszenia Twórców
Członek Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego
Założyciel Tyskiego Towarzystwa Fotograficznego
Urodziłem się w 1975 roku, w samym środku PRL-owskiej propagandy sukcesu i do tego w Tychach – mieście nazywanym socjalistycznym, niemal w całości zbudowanym po II wojnie światowej. Komunie jednak wierności nie przyrzekałem – zresztą gdy dorosłem, jej już nie było – natomiast memu miastu owszem, więc tutaj, w Tychach całe życie mieszkam i pracuję. I tutaj powstały moje najlepsze fotografie.
POTĘGA ŁODZI - POWER OF LODZ - 2025
TERMINARZ KONKURSU / COMPETITION SCHEDULE
17.04 - 11.06.2025- składanie prac konkursowych oraz kart zgłoszenia / submission of competition works and application forms
13-18.06.2025 - obrady Sądu Konkursowego / deliberations of the Competition Jury
20.06.2025 - ogłoszenie wyników Konkursu / announcement of the Competition results
24.06 — 07.07.2025 - wystawa prac konkursowych / exhibition of competition works
REGULAMIN XIX KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO „POTĘGA ŁODZI — POWER OF ŁÓDŹ 2025”
BELOW RULES OF THE 19TH PHOTOGRAPHY COMPETITION "THE POWER OF ŁÓDŹ 2025"
Przedmiotem Regulaminu jest określenie warunków XIX Konkursu Fotograficznego „Potęga Łodzi — Power of Łódź” edycja 2025 - zwany dalej „Konkursem”.
Wyniki konkursu Fotografia miesiąca MARZEC
Łódzkie Towarzystwo Fotograficzne
zaprasza na otwarcie
II Wystawy Fotografii Otworkowej
pt. Świat otworkiem widziany - wizje i perspektywy
II Pinhole Photography Exhibition titled
'The World through a pinhole - visions and perspectives
DOMINIKA CYBUCH, SŁAWOMIR GRZANEK, MAREK HERBIK, KRZYSZTOF KUROWSKI, ANDRZEJ PAJDZIŃSKI, AGNIESZKA SAWICKA,
LUDMIŁA SOWIŃSKA, MACIEJ SPLIT, PIOTR SZUDRA, AGNIESZKA TOBIASZ, IZABELA ZIELIŃSKA.
wernisaż wystawy
exhibition opening
1 kwietnia / April 2025
godz. 18.30/6:30 pm
Galeria Fotografii im. Eugeniusza Hanemana, Łódź, ul. Piotrkowska 102
Eugeniusz Haneman Photo Gallery, Łódź, ul. Piotrkowska 102
wystawa czynna do 14 kwietnia / the exhibition is open until April 14th
WARSZTATY Z HASSELBLADEM
Zapraszamy na ekskluzywne, dwudniowe warsztaty fotograficzne z aparatami Hasselblad, które odbędą się w Visual Arts Gallery w Łodzi. To wyjątkowa okazja, aby zgłębić tajniki fotografii portretowej i aktowej, pracując zarówno z aparatami analogowymi, jak i z przystawką cyfrową tej renomowanej marki.
Prowadzący warsztaty:
Zbigniew Wichłacz – uznany fotograf i operator filmowy, autor zdjęć do filmów dokumentalnych, fabularnych i teatralnych. Współpracował z wybitnymi twórcami, takimi jak Magdalena Łazarkiewicz, Marek Koterski czy Robert Gliński. Jego dorobek obejmuje liczne wystawy fotograficzne, w tym m.in. „Bramy Miasta” na Festiwalu Człowiek w Zagrożeniu w 2013 roku. Jako wykładowca i dziekan Wydziału Operatorskiego PWSFTviT w Łodzi, Wichłacz wykształcił pokolenia młodych artystów i operatorów.
Koordynacja:
Sławomir Grzanek - polski artysta fotograf, związany z łódzkim środowiskiem fotograficznym. Specjalizuje się w fotografii portretowej, reklamowej i aktu oraz reportażowej. Od 2006 roku pełni funkcję prezesa Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego. Jest również członkiem rzeczywistym Związku Polskich Artystów Fotografików Od 2024 roku pełni funkcję wiceprezesa okręgu Łódzkiego ZPAF.
Cel warsztatów:
Barbara Ałaszewska, Anna Aulak, Jacek Boczar, Antoni Buraczewski, Dominika Cybuch, Kinga Czeremuszkin, Edyta Filipek-Bajor, Gabriela Głębocka-Bednarek, Agnieszka Głowacka, Sławomir Grzanek, Tadeusz Hałatek, Barbara Harsch, Dorota Herbik, Marek Herbik, Monika Janiszewska, Artur Jastrzębski, Jan Jeremus, Monika Jeremus, Sebastian Jerzykowski, Katarzyna Kostecka, Sylwia Kozłowska, Elżbieta, Krysztoforska, Piotr Krzeszewski, Paweł Krzywoń-Majewski, Krzysztof Kuhn, Krzysztof Kurowski, Krzysztof anin Kuzko, Kazimierz Laskowicz, Maria Lauks, Matylda Lipert, Monika Malicka, Elena Markowska, Erzsébet Mazán, Agnieszka Miszczobrocka, Michalina Mun, Mariusz Nowicki, Ewa Ożdżyńska, Katarzyna Palla, Katarzyna Paluszkiewicz, Tadeusz Papis, Basia Polakowska, Françoise Remy, Piotr M. Rutkiewicz, Agnieszka Sawicka, Wiktor Sawiuk, Edward Sierański, Mariola Siwińska, Joanna Słowikowska, Urszula Sobieszek, Ludmiła Sowińska, Maciej Split, Teresa Starzyńska, Petr Šulc, Hana Šulcova, Małgorzata Szafrańska, Agnieszka Tobiasz, Beata Ulińska, Beata Urzędowicz, Dominika Wenz, Małgorzata Wojciechowska, Krzysztof Wojciechowski, Agnieszka Wojtera, Elżbieta Zborowska, Małgorzata Zdzieńkowska, Izabela Zielińska, Rafał Zięba, Krzysztof Ziętkowski, Dušan Živkić.
Łódzkie Towarzystwo Fotograficzne zaprasza na relację filmową z wernisażu wystawy fotografii Jan Mlčoch „Czego harcerze się nie uczą” 25 lutego 2025 r. o godz. 18.30 Galeria Fotografii im. Eugeniusza Hanemana, Łódź, ul. Piotrkowska 102 UWAGA! Wystawa wyłącznie dla widzów dorosłych! Prezentowane na wystawie prace są dostępne na sprzedaż. Prace są opatrzone sygnaturą autora. Wszystkie zostały wykonane w tradycyjnej technice ciemniowej, co podkreśla ich unikatowy charakter.
ŁÓDZKIE TOWARZYSTWO FOTOGRAFICZNE
WYNIKI KONKURSU
FOTOGRAFIA MIESIĄCA
LUTY 2025
JURORZY
ZBIGNIEW WICHŁACZ
MARCIN KOZŁOWSKI
KOMISARZ KONKURSU
SŁAWOMIR GRZANEK
NASTĘPNY KONKURS
26.03.2025 r
Temat dodatkowy na MARZEC:
„KASZANKA”
II MIĘDZYNARODOWA WYSTAWA FOTOGRAFII OTWORKOWEJ
"ŚWIAT OTWORKIEM WIDZIANY - WIZJE I PERSPEKTYWY"
Szanowni Miłośnicy i Pasjonaci Sztuki Fotografii,
Każdego roku w kwietniu obchodzimy Międzynarodowy Dzień Fotografii Otworkowej – dzień poświęcony wyjątkowej technice, która ożywia obrazy poprzez mistyczną grę świateł i cieni. Z tej okazji serdecznie zapraszamy do udziału w naszej niezwykłej wystawie fotograficznej, gdzie uczcimy piękno i kreatywność tej unikalnej formy sztuki. To czas na eksperymenty i odkrywanie nowych perspektyw! Spójrzcie na świat świeżym okiem przez swój aparat otworkowy. A jeśli pogoda nie będzie sprzyjać, pamiętajcie, że można fotografować również we wnętrzach!
REGULAMIN OTWARTEJ II MIĘDZYNARODOWEJ WYSTAWY FOTOGRAFII OTWORKOWEJ
"ŚWIAT OTWORKIEM WIDZIANY - WIZJE I PERSPEKTYWY"
POSTANOWIENIA OGÓLNE