64. Doroczna Wystawa Fotografii Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego

 • Warsztaty fotograficzne indywidualne i grupowe dla młodzieży i dorosłych
  Warsztaty fotograficzne indywidualne i grupowe dla młodzieży i dorosłych
 • „Autoportret w kwadracie 2024” /
  „Autoportret w kwadracie 2024” / "Self-portrait in a square 2024"
 • Autoportret w kwadracie
  Autoportret w kwadracie
 • Mistrzowskie warsztaty - Zbigniew Wichłacz
  Mistrzowskie warsztaty - Zbigniew Wichłacz
 • Mistrzowskie warsztaty -Piotr Tomczyk
  Mistrzowskie warsztaty -Piotr Tomczyk

Artykuły

64. Doroczna Wystawa Fotografii Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego

 
Zapraszamy na wernisaż 64. Dorocznej Wystawy Fotografii Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego połączony z wręczeniem medali i dyplomów ŁTF za twórczość artystyczną który odbędzie 23 stycznia 2024 r. o godzinie 18:30 w Galerii Fotografii im. Eugeniusza Hanemana w Łodzi przy ulicy Piotrkowskiej 102.
 
64. Wystawa Fotografii ŁTF
Siedemdziesiąt pięć lat. Przygotowując się do tegorocznej wystawy trudno nie pomyśleć o tej rocznicy. Łódzkie Towarzystwo Fotograficzne powstało 75 lat temu. I trwa nadal, choć co roku narzekamy, że jest coraz gorzej i gorzej … Patrząc na zdjęcia wybrane do 64 Wystawy Fotografii ŁTF zastanawiam się, co nas łączy z poprzednimi pokoleniami fotografów? Czy zdjęcia tworzone przez członków ŁTF przez ostatnie 75 lat mają jakiś wspólne cechy? Świat zmienił się przez te lata nie do poznania. Całkowicie zmieniła się również fotografia. Nie tylko pod względem technicznym, ale i w kwestiach estetycznych. Prawie nikt już dzisiaj nie siedzi w ciemni. Przepaść między fotografią amatorską i artystyczną już dawno nie istnieje. Reguła złotego podziału i oświetlenie trzy-czwarte już dawno odeszły do lamusa. Ba, nawet producenci aparatów fotograficznych przeżywają dziś trudne chwile przez dominację smartfonów. A jednak, fotografia to nadal fotografia. Dobre zdjęcie nadal łapie za serce, niezależnie od tego, jak je zrobiono. A w naszym Towarzystwie jest miejsce dla wszystkich gatunków fotografii. I dla wszystkich fotografów, których łączy jedno: świadomość medium. No właśnie, świadomość. To chyba najważniejsza cecha wspólna łącząca pokolenia członków ŁTF. Zarówno w czasach całkowicie manualnych aparatów i srebrowych negatywów, jak i dziś - kiedy większość zdjęć powstaje w technice cyfrowej - żeby stworzyć dobre zdjęcie, trzeba świadomie poruszać się w kwestii przełożenia techniki na emocje. Zarówno w 1949, jak i w 2023 członkowie ŁTF doskonale to potrafią. Z przyjemnością patrzę na wszystkie zdjęcia, z których składa się tegoroczna wystawa. Zaś te nagrodzone, to prawdziwa crème de la crème. Każde z nich jest dziełem kompletnym i wielowymiarowym. Nieprzegadanym a jednocześnie opowiadającym zamkniętą historię. Choć każde należy do innego gatunku, dobrze do siebie pasują. W kwestii zaś złotego medalu. Cyjanotypia, będąca podstawą pracy Roberta Tarczyńskiego, była starą techniką już w 1949. Jednak nadal są pasjonaci, którzy wchodzą do ciemni i pokazują, że nazwa ’techniki szlachetne’ nie jest przypadkowa. Umiejętnie wykorzystane pozwalają na stworzenie zdjęć ponadczasowych. Miejmy nadzieję, że przez następne 75 lat będziemy oglądać równie udane wystawy doroczne.
 
wojtektkaczyński  
 
Autorzy:
Jacek Boczar, Dominika Cybuch, Zbigniew Głuszczak, Witold Jankowski, Zbigniew Januszek, Artur Jastrzębski, Mariusz Jędraszczyk, Dmytro Fedorchenko, Dominik Kamiński, Michał Woźniakowski, Henryk Komorowski, Maciej Kossowski, Przemysław Kot, Krzysztof Olczak, Piotr Kuczyński, Marta Lityńska, Witold Molenda, Mariusz Nowicki, Piotr Pardus, Dominika Pawełczyk, Grzegorz Piekarski, Ryszard Sąsiadek, Urszula Sobieszek, Robert Tarczyński, Edward Tomaszewski, Krzysztof Tomaszewski, Kamil Tust, Beata Ulińska, Agnieszka Wojtera, Izabela Zielińska, Krzysztof Ziętkowski.