Łódzkie Towarzystwo Fotograficzne powstało w 1949 roku, początkowo jako Oddział Polskiego Towarzystwa Fotograficznego, który był bezpośrednim kontynuatorem powstałego w 1947 roku Klubu Miłośników Fotografii Polskiej YMCA w Łodzi.
Od 1957 r. Łódzkie Towarzystwo Fotograficzne posiada własny lokal - siedzibę, gdzie od samego początku prowadzi publiczną Galerię Fotografii prezentującą wszystkie tendencje i postawy twórcze w fotografii artystycznej. W czasie dotychczasowych lat działalności Galeria Fotografii eksponowała ponad 500 wystaw fotografii regionalnej, krajowej i zagranicznej, zarówno autorskich jak i prezentacji zbiorowych. W tej plejadzie ekspozycji szczególne miejsce zajmują wystawy członków Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego, indywidualne i zbiorowe, tematyczne i problemowe. W sumie odbyło się ponad 100 wystaw członkowskich, w tym 45 Dorocznych Wystaw Fotografii ŁTF, co jest rekordem w skali kraju.
Na wszystkich dotychczasowych wystawach w Galerii Fotografii ŁTF eksponowano około 10 000 zdjęć. Kilka tysięcy prac najbardziej wartościowych artystycznie, przechowywanych jest w Archiwum Fotografii ŁTF.
Aktywność Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego, zwłaszcza w latach 70-tych, przyczyniła się do wyraźnego zaznaczenia swojego miejsca na mapie fotograficznej Polski. Organizowano liczne przedsięwzięcia, wystawy i konkursy, m.in. kolejne edycje Biennale Fotografii, międzystowarzyszeniowe plenery twórcze, Akcję Dzieło. Skupiały one uwagę środowisk fotograficznych i zainteresowanie krytyków w całym kraju.
Za działalność organizacyjną i fotograficzną Łódzkie Towarzystwo Fotograficzne zostało uhonorowane wieloma nagrodami i odznaczeniami lokalnymi, ogólnopolskimi i międzynarodowymi, m.in. Honorową Odznaką Miasta Łodzi (1980), trofeum najlepszego klubu na Międzynarodowym Salonie Fotografii Artystycznej w Sâo Paulo (1972), nagrodami Ministra Kultury i Sztuki (1966, 1986, 1988) oraz szeregiem medali Federacji Amatorskich Stowarzyszeń Fotograficznych w Polsce (w latach 1980-1988). Indywidualnych osiągnięć artystycznych członków ŁTF nawet w dużym skrócie nie da się wymienić, gdyż są to setki nagród, medali i dyplomów uzyskanych na wystawach na całym świecie.
ŁTF zrzesza wszystkich miłośników fotografii - artystów fotografików, fotografów zawodowych oraz szerokie grono nieprofesjonalistów. Obecnie, na skutek likwidacji lub zawieszenia działalności (często nie z własnej woli) wielu zrzeszeń fotograficznych, Łódzkie Towarzystwo Fotograficzne jest najstarszym, nieprzerwanie działającym towarzystwem fotograficznym w Polsce.
Integralną częścią ŁTF jest Galeria Fotografii, a w wydzielonej części handlowe stoisko fotograficzne. Z racji położenia w centrum miasta przy ulicy Piotrkowskiej 102 (w bezpośrednim sąsiedztwie Urzędu Miasta Łodzi) Galeria i stoisko są odwiedzane przez liczną grupę osób. Ponieważ wstęp na wystawy jest bezpłatny, przeciętna frekwencja wynosi około 150-400 osób dziennie, w zależności od tematu i terminu ekspozycji. W ciągu roku prezentowanych jest około 20 wystaw, w tym również autorów zagranicznych.
Łódzkie Towarzystwo Fotograficzne jest aktywne także w realizacji ogólnej działalności kulturalnej miasta. Regularnie uczestniczy w odbywających się w Łodzi przeglądach i festiwalach (m.in. Camerimage, Media Travel, Fotofestiwal, Festiwal Dialogu Czterech Kultur) i innych wydarzeniach kulturalnych, których wartościowym uzupełnieniem może być fotografia. Współpracując z partnerami zagranicznymi (Hiszpania, Belgia, Czechy, Finlandia) poprzez łódzką fotografię promujemy Łódź.
Opracowano na podstawie tekstów Grzegorza Bojanowskiego oraz aktualnych danych.