§ 1
Nazwa Towarzystwa brzmi Łódzkie Towarzystwo Fotograficzne, zwane dalej Towarzystwem.
§ 2
Terenem działalności Towarzystwa jest obszar Rzeczypospolitej Polskiej.
§ 3
Siedzibą Towarzystwa jest miasto Łódź.
§ 4
Towarzystwo jest stowarzyszeniem zarejestrowanym i posiada osobowość prawną.
§ 5
Towarzystwo może być członkiem krajowych i międzynarodowych organizacji społecznych o podobnych celach i profilu działania.
§ 6
Towarzystwo może posiadać odznaki organizacyjne oraz używać pieczęci okrągłej i podłużnej z napisem „Łódzkie Towarzystwo Fotograficzne” oraz skrótu ŁTF.
§ 7
Działalność Towarzystwa opiera się na pracy społecznej jego członków; do prowadzenia swych spraw może zatrudniać pracowników.
§ 8
Celem Towarzystwa jest upowszechnianie fotografii jako dziedziny sztuki, popularyzacja wiedzy o fotografii, rozwijanie umiejętności i inspirowanie członków oraz innych zainteresowanych do twórczych działań w zakresie fotografii.
§ 9
Towarzystwo realizuje swoje cele poprzez:
- Prezentacje, promocje twórczości fotograficznej we własnej galerii oraz w innych podobnych ośrodkach w kraju i za granicą, organizację wystaw fotograficznych, konkursów i spotkań autorskich, wydawanie informatorów i katalogów.
- Tworzenie warunków sprzyjających realizacji twórczości fotograficznej.
- Dokształcenie w zakresie techniki, technologii, estetyki i historii fotografii.
- Upowszechnianie fotografii, jej walorów artystycznych, poznawczych i kulturotwórczych.
- Prowadzenie działalności organizacyjnej Towarzystwa.
- Branie czynnego udziału w upowszechnianiu fotografii jako sztuki w ramach przedsięwzięć kulturalnych organizowanych na terenie kraju i poza jego granicami.
§ 10
Podstawowymi formami realizacji działalności Towarzystwa są:
- Prowadzenie własnej, stałej galerii fotografii oraz przygotowywanie wystaw fotograficznych do prezentacji w kraju i za granicą; wymiana wystaw i doświadczeń fotograficznych z analogicznymi Stowarzyszeniami krajowymi i zagranicznymi.
- Organizowanie spotkań dyskusyjnych, dokonywanie oceny artystycznej prac fotograficznych, organizowanie konkursów fotograficznych, wycieczek i plenerów fotograficznych.
- Przygotowywanie prelekcji, odczytów, spotkań autorskich, pokazów, projekcji, wykładów, seminariów, sympozjów i kursów fotograficznych, prowadzenie poradnictwa, czytelni i biblioteki fotograficznej.
- Współpraca z władzami miasta, organizacjami i instytucjami zainteresowanymi rozwojem sztuki fotografii oraz z wydawnictwami i mediami.
- Organizacja walnych zebrań członków, posiedzeń Zarządu, komisji statutowych i problemowych, spotkań klubowych i towarzyskich, wydawanie biuletynu informacyjnego, materiałów szkoleniowych, katalogów wystaw i innych opracowań z zakresu działalności statutowej Towarzystwa. Wyróżnianie i nagradzanie twórców i działaczy w dziedzinie fotografii poprzez przyznawanie im odznaczeń ŁTF lub w inny sposób zgodny z regulaminami ustalonymi przez Zarząd ŁTF.
- Prowadzenie działalności gospodarczej ze szczególnym uwzględnieniem branży fotograficznej: handlu artykułami fotograficznymi i audiowizualnymi, napraw sprzętu fotograficznego, usług fotograficznych, działalności reklamowej, wydawniczej i innej.
§ 11
Członkowie dzielą się na:
- Zwyczajnych
- Wspierających
- Honorowych
§ 12
- Członkiem zwyczajnym może być każdy obywatel polski i cudzoziemiec mający pełną zdolność do czynności prawnych i nie pozbawiony praw publicznych oraz małoletni, którzy ukończyli 16. rok życia - uznający cele i zadania Towarzystwa.
- Przyjęcie w poczet członków zwyczajnych następuje na podstawie decyzji Zarządu Towarzystwa, podjętej w oparciu o pisemną deklarację i złożone do oceny prace fotograficzne, zgodnie z regulaminem przyjęć zatwierdzonym przez Zarząd.
§ 13
- Członkiem wspierającym może być osoba fizyczna lub prawna popierająca cele i zadania Towarzystwa oraz udzielająca stałego materialnego poparcia.
- Członek wspierający nie posiada czynnych i biernych praw członka zwyczajnego.
- Członka wspierającego przyjmuje Zarząd Towarzystwa na podstawie podpisanej deklaracji.
§ 14
- Członkiem honorowym może być osoba fizyczna lub prawna, która położyła wybitne zasługi w dziedzinie fotograficznej, działalności naukowej, publicystycznej, artystycznej lub organizacyjnej.
- Członkostwo honorowe nadaje na wniosek Zarządu Walne Zebranie.
§ 15
- Członkowie zwyczajni
- mają prawo:- wyborcze - czynne i bierne we władzach Towarzystwa,
- zgłaszać wnioski dotyczące działalności Towarzystwa,
- do korzystania z wszelkich udogodnień, urządzeń i imprez Towarzystwa na zasadach określonych przez Zarząd,
- posiadać legitymację członkowską,
- przestrzegania postanowień statutu, regulaminów i uchwał władz Towarzystwa,
- aktywnego uczestnictwa w pracach Towarzystwa i przestrzegania porządku organizacyjnego,
- popierania działalności Towarzystwa oraz regularnego opłacania składek członkowskich.
- Członkowie wspierający
- mają prawo:- brać udział z głosem doradczym osobiście lub przez upoważnionego przedstawiciela w Walnych Zebraniach Towarzystwa oraz posiedzeniach Zarządu,
- zgłaszać wnioski dotyczące działalności Towarzystwa,
- realizować zadeklarowane zobowiązania wobec Towarzystwa.
- Członkowie honorowi mają wszystkie prawa członka zwyczajnego i są zwolnieni z obowiązku opłacania składek członkowskich.
§ 16
Utrata członkostwa następuje na skutek:
- zgłoszenia na piśmie wystąpienia z Towarzystwa,
- prawomocnego wyroku Sądu Koleżeńskiego,
- prawomocnego wyroku karnego, orzekającego utratę praw publicznych,
- decyzji Zarządu podjętej w związku z zaleganiem z płatnością składek członkowskich przez okres powyżej sześciu miesięcy,
- śmierci członka,
- likwidacji osoby prawnej, będącej członkiem wspierającym lub zaniechania zadeklarowanych zobowiązań wobec Towarzystwa.
§ 17
Od decyzji Zarządu lub orzeczenia Sądu Koleżeńskiego o utracie członkostwa przysługuje członkowi prawo odwołania się do Walnego Zebrania w terminie 30 dni od daty pisemnego powiadomienia.
§ 18
Władzami Towarzystwa są:
- Walne Zebranie członków
- Komisja Rewizyjna
- Zarząd
- Sąd Koleżeński
§ 19
- Walne Zebranie Towarzystwa może być zwyczajne lub nadzwyczajne.
- Zwyczajne Walne Zebrania odbywają się co dwa lata.
- Nadzwyczajne Walne Zebrania zwoływane są ze szczególnie ważnych przyczyn na wniosek Zarządu, Komisji Rewizyjnej lub pisemny wniosek 1/3 liczby członków.
§ 20
Walne Zebranie zwoływane jest przez Zarząd. Pisemne zawiadomienia z podaniem terminu i porządku obrad winny być doręczone członkom na czternaście dni przed terminem zebrania.
§ 21
Walne Zebranie wybiera przewodniczącego i sekretarza zebrania spośród członków nie wchodzących w skład władz Towarzystwa.
§ 22
Do właściwości Walnego Zebrania należy:
- Ustalenie wytycznych dla działalności Towarzystwa.
- Rozpatrywanie wniosków i podejmowanie uchwał w sprawach Towarzystwa.
- Ustalenie wysokości składek członkowskich i wpisowego.
- Wybieranie władz Towarzystwa wg odrębnej ordynacji wyborczej ŁTF zatwierdzonej przez Walne Zebranie.
- Rozpatrywanie sprawozdań Zarządu, Komisji Rewizyjnej i Sądu Koleżeńskiego Towarzystwa oraz udzielanie absolutorium ustępującemu Zarządowi na wniosek Komisji Rewizyjnej.
- Rozpatrywanie i podejmowanie uchwał w przedmiocie działalności Zarządu, Komisji Rewizyjnej i orzeczeń Sądu Koleżeńskiego.
- Podejmowanie uchwał upoważniających Zarząd do załatwiania spraw zastrzeżonych do właściwości Walnego Zebrania.
- Nadania godności członka honorowego Towarzystwa.
- Podejmowanie uchwał w sprawie zmiany statutu oraz rozwiązania Towarzystwa.
§ 23
Dla podejmowania Uchwał w Walnym Zebraniu musi uczestniczyć co najmniej 1/3 członków uprawnionych do głosowania.
Uchwały zapadają zwykłą większością głosów z wyjątkiem spraw dotyczących zmiany statutu (§ 39) i rozwiązania Towarzystwa (§ 40).
§ 24
Z przebiegu Walnego Zebrania sporządza się protokół podpisany przez przewodniczącego i sekretarza zebrania.
§ 25
Kadencja Zarządu, Komisji Rewizyjnej i Sądu Koleżeńskiego trwa dwa lata. Funkcje sprawowane we władzach Towarzystwa są pełnione społecznie. Czynności nie wchodzące w zakres obowiązków funkcyjnych członków władz mogą być w razie potrzeby wynagradzane z przewidzianych na ten cel środków budżetowych Towarzystwa.
§ 26
W skład Zarządu wchodzą:
- Prezes
- 1-2 Wiceprezesów
- Sekretarz
- Skarbnik
- 1-5 członków Zarządu
Liczbę członków ustala Walne Zebranie. Inne funkcje Zarząd może powierzyć członkom Towarzystwa nie wchodzącym w skład Zarządu.
§ 27
Trzykrotna nieusprawiedliwiona nieobecność członka Zarządu na zebraniach powoduje utratę jego mandatu. W przypadku ustąpienia lub utraty mandatu członka Zarządu, Zarząd uzupełnia przez kooptację swój skład zgodnie z ordynacją wyborczą.
W koniecznym przypadku Zarząd dokonuje zmian na stanowiskach zajmowanych przez członków Zarządu.
W razie jednoczesnego ustąpienia lub utraty mandatów więcej niż połowy członków Zarządu wino być zwołane Nadzwyczajne Walne Zebranie w celu wyboru nowego Zarządu. Ustąpienie ze stanowiska w Zarządzie jest równoznaczne z utratą mandatu.
§ 28
- Zebrania Zarządu winny odbywać się jeden raz w miesiącu. Do ważności decyzji i uchwał Zarządu wymagana jest obecność większości członków, w tym prezesa lub wiceprezesa, za wyjątkiem przypadku uchwały o zwołanie Nadzwyczajnego Walnego Zebrania z powodu ustąpienia więcej niż połowy członków Zarządu.
Z posiedzeń sporządza się protokóły podpisane przez prezesa lub wiceprezesa i sekretarza. Postanowienia Zarządu zapadają większością głosów. - Do składania oświadczeń woli w imieniu Towarzystwa wymagana jest łączna reprezentacja Prezesa lub Wiceprezesa oraz któregoś z pozostałych członków Zarządu Towarzystwa.
§ 29
Do kompetencji Zarządu należy:
- Reprezentacja Towarzystwa na zewnątrz.
- Realizacja celów i zadań Towarzystwa.
- Wykonywanie uchwał Walnych Zebrań, zaleceń Komisji Rewizyjnej i orzeczeń Sądu Koleżeńskiego.
- Składanie Walnemu Zebraniu sprawozdań z realizacji programu działania i uchwał poprzedniego Walnego Zebrania.
- Zwoływanie Walnych Zebrań.
- Powoływanie rad, komisji, sekcji, określenie zakresu ich działania i kompetencji oraz nadzorowanie prac.
- Uchwalanie regulaminów wewnętrznych.
- Podejmowanie uchwał i decyzji dotyczących bieżącej działalności Towarzystwa.
- Opracowanie preliminarzy budżetowych i dysponowanie funduszami przewidzianych budżetem.
- Przyjmowanie i skreślanie członków Towarzystwa.
- Przystępowanie i powoływanie delegatów do innych stowarzyszeń fotograficznych w Polsce i za granicą. Stawianie wniosków do organizacji ogólnopolskich i międzynarodowych, których Towarzystwo jest członkiem.
- Podejmowanie wszelkich innych działań zmierzających do osiągnięcia najlepszych wyników w realizacji celów wytyczonych przez statut i uchwały Walnego Zebrania.
§ 30
Komisja Rewizyjna składa się z trzech członków stałych i dwóch zastępców, którzy wchodzą w skład Komisji w czasie nieobecności stałych członków. Na pierwszym zebraniu Komisja wybiera przewodniczącego spośród członków stałych.
§ 31
Do zakresu obowiązków Komisji Rewizyjnej należy:
- Badanie i kontrola gospodarki finansowej Towarzystwa.
- Kontrola całokształtu działalności Zarządu.
- Składanie sprawozdań na Walnych Zebraniach i zgłaszanie wniosków w sprawie udzielenia absolutorium ustępującemu Zarządowi.
- Zgłaszanie w uzasadnionych przypadkach wniosków o zwołanie Nadzwyczajnego Walnego Zebrania.
- Komisja Rewizyjna przeprowadza kontrolę co najmniej raz w roku, występując z wnioskami do Zarządu Towarzystwa.
§ 32
Sąd Koleżeński składa się z trzech członków stałych oraz dwóch zastępców, którzy wchodzą w skład Sądu w razie nieobecności członków stałych. Na pierwszym zebraniu członkowie Sądu wybierają spośród członków stałych przewodniczącego.
W skład Sądu Koleżeńskiego nie mogą wchodzić członkowie innych władz Towarzystwa. Orzeczenia Sądu Koleżeńskiego zapadają większością głosów.
§ 33
Do właściwości Sądu Koleżeńskiego należy:
- Rozpatrywanie spornych spraw pomiędzy członkami Towarzystwa powstałych na tle działalności Towarzystwa.
- Prowadzenie dochodzeń przeciwko członkom Towarzystwa na żądanie Walnego zebrania lub Zarządu.
- Rozpatrywanie spraw natury etycznej wniesionych przeciwko członkom Towarzystwa.
§ 34
Sąd Koleżeński może orzekać następujące kary:
- Upomnienie
- Nagana
- Nagana z ostrzeżeniem pozbawienia członkostwa
- Wykluczenie z Towarzystwa
§ 35
Od orzeczeń Sądu Koleżeńskiego przysługuje prawo odwołania do Walnego Zebrania. Odwołanie powinno być wniesione do Zarządu w ciągu 30 dni od doręczenia orzeczenia. Walne Zebranie może orzeczenie Sądu Koleżeńskiego zatwierdzić, zmienić lub uchylić z poleceniem ponownego rozpoznania sprawy we wskazanym kierunku.
Od decyzji Walnego Zebrania nie ma dalszego odwołania.
§ 36
Z przebiegu rozprawy Sądu Koleżeńskiego sporządza się protokół podpisany przez członków Sądu przedkładając go Zarządowi Towarzystwa.
§ 37
Majątek Towarzystwa stanowią nieruchomości, ruchomości, środki pieniężne oraz inne środki tworzące fundusz. Majątek powyższy uzyskuje Towarzystwo z:
- Wpisowego i składek członkowskich.
- Zapisów, darowizn, spadków i subwencji.
- Wpływów z imprez i własnej statutowej działalności Towarzystwa.
- Dochodów z majątku stowarzyszenia.
- Wpływów z działalności gospodarczej Towarzystwa, prowadzonej według ogólnych zasad określonych w odrębnych przepisach, z której dochód nie może być przeznaczony do podziału między członków Towarzystwa.
§ 38
Wszelkie akty prawne, które stwarzają zobowiązania pieniężne lub zmiany w majątku Towarzystwa winny być podpisane przez prezesa lub wiceprezesa oraz skarbnika lub osobę uprawnioną.
§ 38a
Zabronione jest:
- udzielanie pożyczek lub zabezpieczanie zobowiązań majątkiem Towarzystwa w stosunku do jego członków, członków organów lub pracowników oraz osób, z którymi członkowie, członkowie organów oraz pracownicy Towarzystwa pozostają w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu albo w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia albo są związani z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli, zwanych dalej „osobami bliskimi”,
- przekazywanie majątku Towarzystwa na rzecz jego członków, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, w szczególności jeżeli przekazanie to następuje bezpłatnie lub na preferencyjnych warunkach,
- wykorzystywanie majątku Towarzystwa na rzecz członków, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, chyba że to wykorzystanie bezpośrednio wynika ze statutowego celu Towarzystwa,
- zakupywanie towarów lub usług od podmiotów, w których uczestniczą członkowie Towarzystwa, członkowie jego organów lub pracownicy oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich lub po cenach wyższych niż rynkowe.
§ 39
Zmiana statutu Towarzystwa wymaga uchwały Walnego Zebrania powziętej 2/3 głosów członków obecnych na zebraniu przy quorum wynoszącym 1/3 członków uprawnionych do głosowania.
§ 40
Rozwiązanie Towarzystwa wymaga uchwały Walnego Zebrania w warunkach określonych w § 39. Przy podjęciu uchwały o rozwiązaniu Towarzystwa, Walne Zebranie wyznacza co najmniej trzyosobową Komisję Likwidacyjną i ustala sposób przeprowadzenia likwidacji oraz decyduje o przekazaniu majątku Towarzystwa.
§ 41
- Towarzystwo powstaje w wyniku reorganizacji Oddziału Polskiego Towarzystwa Fotograficznego w Łodzi na zasadzie przepisów niniejszego statutu, nabywa z chwilą uzyskania osobowości prawnej majątek będący w posiadaniu i użytkowaniu tegoż Oddziału - PTF.
- Na mocy decyzji Urzędu Spraw Wewnętrznych z dnia 26 czerwca 1961 r. Nr USW III - 1/5/6 wydanej na podstawie art. 21 prawa o stowarzyszeniach z dnia 27 października 1932 r. Dz. U. Nr 94 poz. 898 wpisano do rejestru Stowarzyszeń i Związków Prezydium Rady Narodowej m. Łodzi pod Nr 258 - Stowarzyszenie pod nazwą: ŁÓDZKIE TOWARZYSTWO FOTOGRAFICZNE
Z-ca Kierownika
Urzędu Spraw Wewnętrznych
mgr MARIAN BIESZCZ - „Sąd Wojewódzki w Łodzi I Wydział Cywilny - Sąd Rejestrowy - uprzejmie informuje, że po przekazaniu przez Wydział Społeczno-Administracyjny Urzędu Miasta Łodzi w Łodzi tutejszemu Sądowi Rejestrów Stowarzyszeń i związków Stowarzyszeń prowadzonych dotychczas przez terenowe organy administracji państwowej nastąpiło wpisanie Stowarzyszenia do rejestru sądowego pod numerem rejestru st. 18”
Z-ca Przewodniczącego Wydziału
I Cywilnego Sądu
Wojewódzkiego w Łodzi
(S.S.W. M. Krzemieniwski)
Łódź, dnia 19 czerwca 1989 r. - Postanowienie: - Sygn. akt. I Ks. st. 86/91 z dnia 11 sierpnia 1991 r.
Sąd Wojewódzki w Łodzi - Sąd Rejestrów Wydział I Cywilny na podstawie art. 21 ustawy Prawo o Stowarzyszeniach z dnia 7 kwietnia 1989 r. (Dz. U. Nr 20 poz. 104) dokonał w rejestrze Stowarzyszeń dział A Nr rejestru 18 - zmiany Statutu, uchwalonego na Walnym Zebraniu Członków w dniu 16 kwietnia 1991 r. - którą zawarto w całości w treści niniejszego Statutu.
Łódź, dnia 11 sierpnia 1991 r. - Postanowienie - Sygn. akt Ns. St. I 298/00 z dnia 21 września 2000 r.
Sąd Okręgowy w Łodzi I Wydział Cywilny na zasadzie art. 19.1 i 21 ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o Stowarzyszeniach (Dz. U. Nr 20 p. 104 z późn. zm.) dokonał w rejestrze stowarzyszeń w dziale "A", nr rejestru 18 - zmiany w statucie. Zmian dokonano w drodze uchwały na Walnym Zebraniu Członków ŁTF
w dn. 27 czerwca 2000 r. - Postanowienie - sygnatura sprawy: LD XX NS - REJ.KRS/899/2/312 z dnia 20 czerwca 2002 r.
Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Krajowego Rejestru Sądowego w składzie: sędzia Sądu Rejonowego Zofia Deredas, postanowił wpisać Łódzkie Towarzystwo Fotograficzne do Krajowego Rejestru Sądowego - Rejestru Stowarzyszeń, Innych Organizacji Społecznych i Zawodowych, Fundacji oraz Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej oraz Rejestru Przedsiębiorców pod numerem KRS: 0000108594. - Postanowienie - sygnatura sprawy LD XX NS - REJ.KRS/8541/3/767 z dnia 17 listopada 2003 r.
Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Krajowego Rejestru Sądowego dokonał w Krajowym Rejestrze Sądowym o numerze 0000108594 zmian tekstu statutu. Zmian dokonano w drodze uchwały na Walnym Zebraniu Członków ŁTF w dniu 23 czerwca 2003 roku. - Postanowienie - sygnatura sprawy LD XX NS - REJ.KRS/017976/06/084 z dnia 22 września 2006 r.
Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Krajowego Rejestru Sądowego dokonał wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym o numerze 0000108594 o zmianie danych i zmianie tekstu statutu. Zmian dokonano w drodze uchwały na Walnym Zebraniu Członków ŁTF w dniu 6 czerwca 2006 roku. - Postanowienie - sygnatura sprawy LD XX NS – REJ.KRS/001870/13/136 z dnia 27 marca 2013 r. Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Krajowego Rejestru Sądowego dokonał wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym o numerze 0000108594 o zmianie danych i zmianie tekstu statutu. Zmian dokonano w drodze uchwały na Walnym Zebraniu Członków ŁTF w dniu 18 września 2012 roku.