Damian Gajewski - Ballet Faces

 • Warsztaty fotograficzne indywidualne i grupowe dla młodzieży i dorosłych
  Warsztaty fotograficzne indywidualne i grupowe dla młodzieży i dorosłych
 • Magia Dnia 2024
  Magia Dnia 2024
 • Julian Sojka - W ostatnim momencie
  Julian Sojka - W ostatnim momencie
 • MISTRZOWSKIE WARSZTATY – Zbigniew Wichłacz – Człowiek w przestrzeni miejskiej
  MISTRZOWSKIE WARSZTATY – Zbigniew Wichłacz – Człowiek w przestrzeni miejskiej

Artykuły

Damian Gajewski - Ballet Faces

Zapraszamy na wernisaż wystawy Damiana Gajewskiego
pt. „Ballet Faces” który odbędzie się 17.10.2023 o godz. 18:30 w Galeria Fotografii im. Eugeniusza Hanemana w łodzi przy ulicy Piotrkowskiej 102.


Wystawa fotografii „Ballet Faces”

„Ballet Faces” to tytuł tegorocznej edycji projektu autorstwa Damiana Gajewskiego „PHOTOREFLECTIONS”, który mocno podkreśla baletowy kontekst prezentowanych fotografii.

Poprzednie edycje w/w projektu udowodniły, że prezentowane portrety czarują swoim naturalizm, wyrażają głębokie emocje, a także emanują pozytywnymi, choć czasem także smutnymi, ale prawdziwymi emocjami. Tym razem jednak artysta zdecydował się wydobyć i podkreślić w portretach aspekt baletowego piękna. Zdjęcia prezentowane na tegorocznej wystawie należą zatem do odrębnej kategorii fotografii pomiędzy klasyczną fotografią portretową a fotografią baletową. Poprzez ukazanie interakcji pomiędzy postaciami na portretach oraz emocji towarzyszących temu procesowi stworzono ciekawą przestrzeń interpretacyjną.

Nie bez znaczenia jest fakt, że w tegorocznej edycji Damian Gajewski zdecydował się na prezentację wyłącznie zdjęć tancerzy. Uznał, że aby zachować spójność i odpowiedni klimat wystawy, piękno baletu będzie w tym przypadku najtrafniejszym wyborem i jedyną gwarancją emocjonalnego przekazu.
Od 2022 roku Damian Gajewski jest oficjalnym fotografem Youth Spirit of Dance Project, stworzonego przez Wiesława Dudka i Shoko Nakamurę. To unikalna w skali światowej inicjatywa wymiany kulturowych i artystycznych aspektów baletu i tańca prezentowanych przez młodych polskich i japońskich tancerzy baletowych.

Na wystawę składa się 12 fotografii. Podobnie jak w ostatnich latach fotografie, kolorowe oraz monochromatyczne wydrukowano w dużym formacie.

Zgodnie z główną ideą i założeniami projektu “PHOTOREFLECTIONS”, każda fotografia zawiera fragment poezji refleksyjnej. Nie są to tylko osobiste przemyślenia na temat danej sytuacji zaprezentowanej na zdjęciu, ale także zachęta dla szerszej publiczności do stworzenia własnej narracji do każdej fotografii. W tym aspekcie mamy pełną swobodę współtworzenia tego projektu, nadając mu niepowtarzalny charakter.