„Mistrzowskie warsztaty”- Zbigniew Wichłacz – Światło w portrecie

 • Warsztaty fotograficzne indywidualne i grupowe dla młodzieży i dorosłych
  Warsztaty fotograficzne indywidualne i grupowe dla młodzieży i dorosłych
 • Magia Dnia 2024
  Magia Dnia 2024
 • Julian Sojka - W ostatnim momencie
  Julian Sojka - W ostatnim momencie
 • MISTRZOWSKIE WARSZTATY – Zbigniew Wichłacz – Człowiek w przestrzeni miejskiej
  MISTRZOWSKIE WARSZTATY – Zbigniew Wichłacz – Człowiek w przestrzeni miejskiej

Artykuły

„Mistrzowskie warsztaty”- Zbigniew Wichłacz – Światło w portrecie

„Mistrzowskie warsztaty”- Zbigniew Wichłacz – Światło w portrecie
Łódzkie Towarzystwo Fotograficzne zaprasza na cykl jednodniowych praktycznych warsztatów fotograficznych pt. „Mistrzowskie warsztaty”

Zbigniew Wichłacz – Światło w portrecie – 5.03.2023

Zbigniew Wichłacz – autor zdjęć do filmów dokumentalnych, fabularnych i spektakli, dziekan Wydziału Operatorskiego łódzkiej Szkoły Filmowej. Zbigniew Wichłacz współpracował
między innymi z Magdaleną Łazarkiewicz, Markiem Koterskim, Witoldem Leszczyńskim i Robertem Glińskim. Profesor, był wykładowcą Wydziału Operatorskiego PWSFTviT w Łodzi,
w latach 2005-08 oraz od roku 2016 jego dziekanem. Opiekun wielu studenckich etiud. Twórca licznych wystaw fotograficznych, m.in. „Bramy Miasta” prezentowanej na Festiwalu Człowiek w Zagrożeniu w 2013 roku.

 

MISTRZOWSKIE WARSZTATY – ZBIGNIEW WICHŁACZ – ŚWIATŁO W PORTRECIE

Twarz jest odzwierciedleniem charakteru człowieka. Naucz się, jak uchwycić tę magię na zdjęciu. Naucz się robić pełne wyrazu zdjęcia portretowe opowiadające historię fotografowanej osoby. Poprzez portret możemy zagłębić się w tajniki człowieczeństwa, odkryć aspekty, które czynią każdą osobę wyjątkową. Rozpoczniemy od omówienia najprostszego oświetlenia portretowego z użyciem jednego źródła światła. Światło, które stanowi dominujące oświetlenie planu zdjęciowego, nazywamy światłem głównym. Posługujemy się nim zawsze w taki sam sposób, niezależnie od tego, czy używamy tylko jego, czy w połączeniu z innymi światłami. Oprócz światła głównego wprowadzimy też inne rodzaje oświetlenia. Powiemy też więcej o świetle wypełniającym. Następnie przejdziemy do omówienia zastosowań takich rodzajów świateł, jak światło efektowne i oświetlające włosy. Na koniec przedstawimy wnioski i kilka przykładów sposobów oświetlania portretów. Nauczysz się dobierać najbardziej odpowiednie oświetlenie do uzyskania zamierzonego efektu. Poznasz zalety i wady pracy przy świetle zastanym, jak i przy użyciu studyjnych lamp błyskowych i ze światłem stałym.

Przebieg warsztatów:
- Wstęp
- Omówienie i zastosowanie sprzętu w przeprowadzanych warsztatach
- Fotografowanie modela/modelki
- Projekt końcowy
- Podsumowanie

Na początku kursu poznasz prowadzącego warsztaty Zbigniewa Wichłacza. Opowie Ci o swojej twórczej pracy. Poznasz źródła inspiracji, które miały wpływ na jego pracę twórczą oraz ukształtowały styl wykonywanych zdjęć.

Zagłębisz się w historię fotografii portretowej, by następne przejść do przeglądu materiałów, których będziesz potrzebować w tym kursie: od różnych aparatów po obiektywy i modelatory światła. Prowadzący wyjaśni Ci, na czym polega oświetlenie w fotografii oraz jak operować światłem, aby uzyskać jak najlepszy rezultat.

Przygotujesz plan sesji i dowiesz się, jak sprawić, by model poczuł się komfortowo przed obiektywem i popracujesz nad jego ruchami. Następnie przyjdzie czas na zrobienie zdjęć. Wybierzesz tło dla swoich zdjęć, następnie zaczniesz eksperymentować z gestykulacją modela, perspektywą i kompozycją, aby wykonać serię zdjęć.

Wybierzesz najlepsze zdjęcia oceniając jakość oświetlenia i kompozycji.

Do kogo jest skierowane są warsztaty?.

- Do każdej osoby zainteresowanej nauczeniem się od podstaw procesu robienia ciekawych zdjęć portretowych.

- Wymagania i materiały

Do wzięcia udziału w kursie nie jest wymagane doświadczenie.

W zakresie materiałów potrzebny będzie aparat, najlepiej z jasnym obiektywem, powyżej normalnej ogniskowej, ale niekoniecznie oraz laptop z programem do podstawowej obróbki i przeglądu zdjęć.

Zapraszamy na „Mistrzowskie warsztaty fotograficzne”

Max 10 uczestników (liczy się pierwszeństwo zapisu, przelewu)

Koszt warsztatów – 170 zł

Termin warsztatu – 5.03.2023 r.

Zapisy do dnia 28.02.2023 r., pod adresem mailowym – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub w siedzibie Stowarzyszenia, Łódź, ul. Piotrkowska 102

Nr. konta 13 1020 3352 0000 1202 0074 2676, koniecznie z dopiskiem Warsztaty fotograficzne 5.03.2023 lub wpłaty gotówkowe w siedzibie ŁTF.

W przypadku wystawienia faktury należy doliczyć podatek VAT.