63. Doroczna Wystawa Fotografii Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego

 • Warsztaty fotograficzne indywidualne i grupowe dla młodzieży i dorosłych
  Warsztaty fotograficzne indywidualne i grupowe dla młodzieży i dorosłych
 • Magia Dnia 2024
  Magia Dnia 2024
 • Julian Sojka - W ostatnim momencie
  Julian Sojka - W ostatnim momencie
 • MISTRZOWSKIE WARSZTATY – Zbigniew Wichłacz – Człowiek w przestrzeni miejskiej
  MISTRZOWSKIE WARSZTATY – Zbigniew Wichłacz – Człowiek w przestrzeni miejskiej

Artykuły

63. Doroczna Wystawa Fotografii Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego

Zapraszamy na wernisaż 63. Dorocznej Wystawy Fotografii Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego połączony z wręczeniem medali i dyplomów ŁTF za twórczość artystyczną który odbędzie 10 stycznia 2023 r. o godzinie 18:30 w Galerii Fotografii im. Eugeniusza Hanemana w Łodzi przy ulicy Piotrkowskiej 102.

wojtektkaczyński

63. Wystawa Fotografii ŁTF W tej części świata, ostatnie lata nie są ani łatwe ani proste. Zaczęło się od pandemii. Po niej przyszła wojna. Końcówka zaś ostatniego roku naznaczona jest przez cień kryzysu. Po raz pierwszy od wielu lat zawisło nad nami widmo inflacji, konieczność szukania oszczędności w każdej dziedzinie, problemy z prowadzeniem działalności artystycznej. Tak w skali makro, jak i mikro...
Jak powszechnie wiadomo, walcząc z niedostatkami budżetu instytucje państwa zaczynają od oszczędzania na sferze kultury. To samo dotyczy ekonomii domowej: kiedy zaczynamy oszczędzać, zaczynamy od obcinania wydatków na kulturę. Smutne, ale prawdziwe.
Jak wiemy, Łódzkie Towarzystwo Fotograficzne spokojnie poradziło sobie z pandemią. Potem zdało egzamin w roku naznaczonym wojną za granicami. Czy poradziło sobie z kryzysem? Sądząc z jakości nagrodzonych w tym roku zdjęć, dla osób zrzeszonych w naszym Towarzystwie im trudniej, tym lepiej. Z racji swej istoty, doroczna wystawa ŁTF nigdy nie będzie wystawą tematyczną. Każdy z nas zajmuje się przecież innym gatunkiem fotografii, fascynują go inne tematy. Spójne jest jedno: głębokość refleksji, trafność pomysłu, precyzja jego realizacji. Każde z nagrodzonych zdjęć jest klasą dla siebie. Jesień Dominiki Cybuch - złoty medal ŁTF - może być ozdobą niejednej kolekcji. Liście Piotra Kuczyńskiego - tak samo. Czystość kadrów Ryszarda Sąsiadka pokazuje, że każdych warunkach warto myśleć o kompozycji jako o absolutnej podstawie udanego kadru. Robert Tarczyński pokazuje nam, że dzisiejsza fotografia to nie tylko cyfra. Łączność z przeszłością jest przecież szczególnie istotna w ramach instytucji tak dojrzałej, jak nasze Towarzystwo. Wzruszający w swej prostocie Lot Zbyszka Głuszczaka zaskakuje wieloznacznością. Jury tegorocznej wystawy oceniało prace nadesłane przez 30 autorów. Gdybyśmy chcieli narzekać, trzeba by powiedzieć, że kiedyś doroczna była popularniejsza. Być może to właśnie efekt trudnej sytuacji gospodarczej. Z drugiej jednak strony, powinniśmy cieszyć się, że ilość przeszła w jakość. Wszystkie bowiem zdjęcia zakwalifikowane do pokazania w tym roku na ścianach galerii im Eugeniusza Hanemana są po prostu bardzo dobre.

 

Autorzy:

Jacek Boczar, Paweł Buczek, Dominika Cybuch, Andrzej Dośpiał, Zbigniew Głuszczak, Witold Jankowski, Zbigniew Januszek, Artur Jastrzębski, Mariusz Jędraszczyk, Zbigniew Kołodziej, Henryk Komorowski, Marek Krymarys, Piotr Kuczyński, Marta Lityńska, Witold Molenda, Mariusz Nowicki, Anna Ogar, Piotr Pardus, Dominika Pawełczyk, Bartosz Pietrzak, Ryszard Sąsiadek, Urszula Sobieszek, Robert Tarczyński, Edward Tomaszewski, Krzysztof Tomaszewski, Maria Tymińska, Łukasz Urbaniak, Agnieszka Wojtera, Izabela Zielińska, Krzysztof Ziętkowski.