• Warsztaty fotograficzne indywidualne i grupowe dla młodzieży i dorosłych
  Warsztaty fotograficzne indywidualne i grupowe dla młodzieży i dorosłych
 • Magia Dnia 2024
  Magia Dnia 2024
 • Julian Sojka - W ostatnim momencie
  Julian Sojka - W ostatnim momencie
 • MISTRZOWSKIE WARSZTATY – Zbigniew Wichłacz – Człowiek w przestrzeni miejskiej
  MISTRZOWSKIE WARSZTATY – Zbigniew Wichłacz – Człowiek w przestrzeni miejskiej

Artykuły

"Amerykański sen" Czesława Czaplińskiego

Serdecznie zapraszamy w imieniu Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego  oraz organizatora Łódzkiego Domu Kultury na wystawę 

pt. "Amerykański sen" Czesława Czaplińskiego.

Fotografie Czesław Czaplinski His American Dream Photographs

Wernisaż: 14 maja 2022 o godz. 18.00, wstęp wolny

Koncert: 14 maja 2022 g. 19.00, wstęp wolny

„MY WAY”: Rafał Songan – śpiew, Marcin Werner – akompaniament

W programie min.  utwory takich artystów jak ELVIS PRESLEY,

LUIS ARMSTRONG, FRANK SINATRA, NAT KING COLE

Galeria Imaginarium, ul. Traugutta 18, Łódź

Wystawa czynna do 30 lipca 2022

Wystawa czynna od wtorku do soboty w godz. 14.00 – 18.00

Kurator: Waldemar Drozd

Kontakt: Monika Nowakowska (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. tel. 797326193)

Łódzki Dom Kultury przygotowuje wielowątkową, indywidualną wystawę fotografii Czesława Czaplińskiego – wybitnego polskiego artysty-fotografa, reportera, dokumentalisty i filmowca, urodzonego w 1953 roku w Łodzi, od 1979 roku mieszkającego w Warszawie i Nowym Jorku. Jego międzynarodowa kariera rozpoczęła się w USA, gdzie fotografował znane osobistości ze świata biznesu, kultury, polityki, sportu, takie jak Bill Crosby, Cindy Crawford, Jane Fonda, Liza Minnelli, Roger Moore, Richard Nixon, Gregory Peck, Paloma Picasso, Roman Polański, Isabella Rossellini, Susan Sontag, Tina Turner, Andy Warhol, Raquel Welch. Jako fotoreporter uczestniczył w podróżach Jana Pawła II do Polski i Stanów Zjednoczonych, obchodach 100-lecia Statuy Wolności w Nowym Jorku, Zgromadzeniach Ogólnych ONZ w Nowym Jorku, kampaniach prezydenckich, wizytach prezydentów Georga Busha i Michaiła Gorbaczowa oraz Michaela Jacksona w Warszawie. Zdjęcia Czesława Czaplińskiego publikowane były na całym świecie, m.in. na łamach czasopism: The New York Times, Time, The Washington Post, Newsweek; jest autorem kilkuset artykułów i reportaży wydanych w Ameryce i Polsce – w tym roku ukazała się jego najnowsza książka „Ryszard Kapuściński. Życie w podróży, życie jako podróż. Rozmowy”.

Ekspozycja w Galerii Imaginarium obejmować będzie ponad sto fotografii z lat 1980-2010, pogrupowanych tematycznie, w cykle dedykowane bliskim i znaczącym w twórczości Czesława Czaplińskiego postaciom: Jerzemu Kosińskiemu, Stanisławowi Lemowi, Tadeuszowi Różewiczowi, Ryszardowi Kapuścińskiemu i Zbigniewowi Brzezińskiemu. Większość z nich spotykał i uwieczniał w USA w latach 80. minionego wieku, stąd tytuł wystawy: „Amerykański sen Czesława Czaplińskiego”. To nawiązanie do międzynarodowego sukcesu polskiego artysty oraz jego kariery w Stanach Zjednoczonych, popartej talentem i pasją, pracowitością i wielką determinacją w dążeniu do celu. Portrety są czarno-białe i kolorowe, charakteryzuje je bardzo osobiste podejście do sportretowanych, próba oddania nastroju chwili oraz charakteru sportretowanego. Osobnym wątkiem są impresyjne, oryginalnie kadrowane panoramy Nowego Jorku, Kijowa i Lwowa – miejsca szczególnie bliskie polskiemu fotografowi. Każdy cykl opatrzony jest odautorskim cytatem lub opisem, wyjaśniający kontekst jego powstania.

Wystawie towarzyszyć będzie polsko-angielski katalog oraz ponadlokalna promocja. Następnie ekspozycja pojedzie do Muzeum Regionalnego w Brzezinach (sierpień-wrzesień 2022). Łódzki Dom Kultury złożył do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wniosek o przyznanie Czesławowi Czaplińskiemu Złotego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” – jednego z najbardziej znaczących polskich wyróżnień.

Wydarzenia towarzyszące:

Aukcja fotografii Czesława Czaplińskiego z której dochód zostanie przeznaczony na rzecz Ukrainy

Organizatorem jest Łódzki Dom Kultury.

Patroni honorowi: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Łódzkiego, Łódzkie Towarzystwo Fotograficzne, Stowarzyszenie Filmowców Polskich

Patroni medialni: TVP Kultura, Radio Łódź, Kalejdoskop, portal www.niezlasztuka.net, portal artinfo